top of page

Čo je gynekologická fyzioterapia?

Updated: Dec 21, 2023
Fyzioterapia zdravia žien je starostlivosťou o ženu vo vzťahu k tehotenstvu, stavu po pôrode, či gynekologických operáciách. Diagnostikuje a zlepšuje kondíciu panvového dna, diastázy a inkontinencie. Venuje sa menštruačným ťažkostiam a bolestiam panvového pletenca pri pohybe, pri intímnom styku či vyprázdňovaní.


V zahraničnej literatúre sa bolesť panvového pletenca označuje ako PGP (pelvic girdle pain). PGP sa vyskytuje v ktorejkoľvek oblasti panvy a panvového dna, či v blízkosti sakroiliakálnych kĺbov. Môže vyžarovať do zadného stehna a vyskytovať sa spolu (alebo samostatne) s bolesťou symfýzy. Býva obmedzená schopnosť dlhodobého stoja, chôdze, či sedenia.


Bolesť panvového pletenca môže byť opísaná ako bodavý, tupý, vystreľujúci alebo pálčivý pocit. Môže byť trvalá alebo prerušovaná. Často býva spúšťacím mechanizmom menštruácia, dlhá chôdza, sedenie, či státie, ale aj defekácia a pohlavný styk.

Vyšetrenie v ambulancii prevádza lekárka alebo fyzioterapeutka certifikovaná v gynekologickej fyzioterapii.


Postup liečby:

  • V úvode odoberieme podrobnú anamnézu

  • Prevedieme vás anatómiou a fyziológiou panvového pletenca a svalového dna


Následne prevedieme:

  • Komplexné vyšetrenie celého pohybového aparátu

  • Vyšetrenie pohybových vzorcov

  • Cielené vyšetrenie panvy

  • Posúdenie vonkajšieho a vnútorného panvového svalstva

  • Zistenie bolestivých svalových spúšťových bodov

  • Manuálne ovplyvnenie bolestivých bodov

  • Naučíme vás cvičiť a inštruujeme vás o domácom cvičebnom programe a potrebe nielen pohybovej životosprávy

  • Dohodne si vami následné 2-3 návštevy, kde skontrolujeme správnosť prevádzaných cvičení, skonzultuje s vami ich účinnosť na váš zdravotný problém a budete môcť dostať odpovede na všetky vaše otázky.


Ženskú fyzioterapiu u nás nájdete pod názvom PROGRAM FEMINA, na ktorý sa môžete objednať priamo k našej fyzioterapeutke do Trenčína aj do Nového Mesta nad Váhom.
185 views0 comments

Commenti


Online objednávanie v TN-blog
bottom of page